Given below are two quantities named A & B. Based on the given information, you have to determine the relation between the two quantities. You should use the given data and your knowledge of Mathematics to choose between the possible answers.
Quantity A: Four herdsmen rented a pasture. A's 9 cows grazed on the pasture for 8 months; B's 10 cows for 5 months; C's 14 cows for 10 months and D's 7 cows for 9 months. If A's share in rent was Rs. 720, the total rent (in Rs.) of the pasture was?
Quantity B: A alone can paint a building in 15 days and B can do the same work in 20 days. Both were jointly hired to do the work for Rs. 6000. After 3 days B left and C joined who performed 1/3 of the remaining work. Calculate the wage of A.Quantity A:
Let the rent for 1 month for 1 cow be Rs. x
⇒ Rent of A = 9 × 8 × x = 72x
⇒ Rent of B = 10 × 5 × x = 50x
⇒ Rent of C = 14 × 10 × x = 140x
⇒ Rent of D = 7 × 9 × x = 63x
A's share = Rs.720
⇒ 72x = 720
⇒ x = 10
⇒ Total rent of the pasture = 72x + 50x + 140x + 63x = 325x
⇒ 325x = 325 × 10 = Rs. 3250
Quantity B:
⇒ A’s income per day = 6000/15 = 400
⇒ B’s income per day = 6000/20 = 300
⇒ A’s income in 3 days = 400 × 3 = 1200
⇒ B’s income in 3 days = 300 × 3 = 900
Now, B doesn’t work further but A still have done 2/3 of the remaining work.
⇒ Amount left for remaining work = 6000 – 1200 – 900 = 3900
⇒ Amount A will get = (2/3) × 3900 = 2 × 1300 = 2600
⇒ Amount C will get = (1/3) × 3900 = 1 × 1300 = 1300
⇒ A’s total income = 1200 + 2600 = 3800
⇒ The income of A is Rs. 3800
∴ Quantity A < Quantity B